פעילות ט”ו בשבט – תשס”ח

פעילות ט”ו בשבט – תשס”ח

ביום שישי 1/2 ערכנו במיתר פעילות לכבוד ט”ו בשבט.
השנה זו שנת שמיטה ומצאנו פעילות שמתאימה לה- שמטנו את הצרכנות ועסקנו בשימוש חוזר.
בשימוש חוזר, להבדיל ממיחזור, אנו יוצרים בעצמנו פתרון לפסולת שהיתה נזרקת ולעיתים הפיתרון אפילו משפר את השימוש בחומר. במיחזור הפיתרון נמצא במקום אחר, לרוב דורש השקעת אנרגיה ולרוב יש ירידה באיכות החומר. לכן יש עדיפות לשימוש חוזר על פני מיחזור. כמובן שמיחזור עדיף על השלכת החומרים לפח האשפה…
 
התחנות שפעלו:
 
הכנת קופסאות אוכל: במקום להביא את האוכל בשקיות סנדוויץ’, לרוב חד פעמיות, הילדים הביאו קופסאות פלסטיק משומשות וקישטו אותן. כעת ניתן לשלוח בהם את האוכל ללא עטיפה נוספת וחד פעמית. מי שמעוניין יכול לגזור חתיכת מגבת ישנה ולהפכה למפית שעוטפת את האוכל ואפילו עוזרת לשמור יותר על טריותו.
 
הכנת ארנקים מקופסאות קרטון: לקרטוני החלב שלרוב נזרקים לזבל ניתן לתת חיים חדשים בשימוש חוזר. ארנק עשויי קרטון שנשלף במכולת מעביר איתו מסר נוסף על הצריכה וגילגולם של מוצרים ואריזותיהם. דגמים נוספים של ארנקים ורעיונות אחרים ניתן למצוא באתר
https://www.andrew.cmu.edu/user/tetani/upcycleart/htmls/projects.html
או בתמונה המצורפת (לארנק כמו בתמונה עדיף להשתמש בקרטון מלבני כמו של מיצים ולא מרובע כמו של חלב).
 
הכנת שקית קניות מגופיות (גופיתיק): בפעם הבאה שנצא לקניות לא צריך לקחת שקיות פלסטית מהמכולת או הסופר. אפשר פשוט להכניס את המוצרים לשק שנתפר בפשטות מגופייה משומשת.
 
פינת תיקונים: בה תקנו צעצועים של ילדים. בעבר היו מיוצרים הדברים שיחזיקו מעמד לשנים. היום חפצים רבים מיוצרים לשימוש לתקופה קצרה. גם בעלי מלאכת התיקון הולכים נעלמים.  הפינה היא ניסיון להחזיר את התיקון, מפני שאם ניתן לקלקל, ניתן גם לתקן. הרעיון הזה עובד במישורים רבים.
 
סרטון מאוד מומלץ בנושא נמצא באתר הבא http://www.storyofstuff.com/
הסרטון ערוך בפרקים (ניתן לצפייה בהמשכים) ומסביר על מהלך חייהם של מוצרים.
 
תרגיל מרתק שניתן לעשות עם הילדים בבית הוא להציב משקל בכניסה לבית ולשקול את כלל הזבל שאנו מוציאים מהבית ולספור כמה שקיות יוצאות. לאחר מעקב של שבועיים ניתן לחשוב ביחד איך אפשר לצמצם את כמות הזבל הזו בשלבי השימוש השונים (צריכה, אריזה, שימוש, שימוש חוזר, מיחזור).
 
כתב: יואב אגוזי
 
 
To Top