סדנת קולנוע

סדנת קולנוע – טל שפי

בראש ובראשונה אקדים ואודה, שההחלטה לתת יום בשבוע במיתר לאורך כל שנת הלימודים לא באה מתוך שעמום, אלא מתוך רצון לתרום לעושר העשייה במיתר, ומתוך סקרנות אישית והורית שלי לראות מקרוב מה באמת עושים במיתר.

סדנת הסרטים מתקיימת בשתי קבוצות גיל  8-10  ו 11-14, ושואפת להיות מעשית ככל האפשר.

הנוכחות בשתי הסדנאות גבוהה יחסית לקבוצת קולנוע: בין 10 -12 ילדים בכל קבוצה

בינתיים הסדנא מתקדמת מצוין, האווירה טובה מאד, יש תחושה של עשייה, ואני, אישית, נהנית לא פחות מהילדים. בעבר לימדתי, כמה שנים, קולנוע מעשי במכללת עמק הירדן, והניסיון שלי בהוראת קולנוע הוא עם מבוגרים ולא ילדים.
עשיית סרט היא דבר מורכב מאד שדורש אורך רוח, עבודה קבוצתית ופתיחות גבוהה. הילדים במיתר הפתיעו אותי מאד ברמת הריכוז, הקשב, ויכולת העבודה הקבוצתית שלהם. למעשה, שמתי לב, שהם עובדים הכי טוב כשאני לא מנסה לנהל אותם אלא מצטרפת אליהם לעבודה משותפת. עובדה זו מפתיעה במיוחד לנוכח הצורך ה”ידוע” במנהיג על אתר הצילומים.
לילדים ב”מיתר” יש יכולת להכיל אחד את השני ולהתחלף ביניהם בתפקידים ה”חשובים” ברוח טובה והפרגון הדדי יוצא הדופן.

הקבוצה הצעירה מפליאה בגמישות המחשבתית וביכולת האלתור שלהם, בחדוות העשייה וברוח הטובה ששורה ביניהם. הקונפליקטים ביניהם נפתרים בדרך כלל הרבה לפני שאני צריכה להתערב. הילדים מפגינים פתיחות ללמוד את התפקידים השונים על הסט, וכשיש מישהו שבולט בעשייה, הרוב לומדים ממנו ומתנסים בעקבותיו.
הקבוצה הצעירה מייצרת סרט בהמשכים, שהסצנות בו ממשיכות סיפור, שכולם כותבים ביחד משבוע לשבוע.
בינתיים יש לנו כבר שש או שבע סצנות ערוכות בסרט, ובשבועות הקרובים נשלים אותו ונעבור לפרויקט הבא.

בקבוצה הבוגרת יש הרבה דמיון, שאפתנות ויותר “תחכום” אמנותי, מה שמעכב לפעמים את העשייה המעשית (כמו אצל סטודנטים בוגרים). הרבה אנרגיה מושקעת בלהתחבר לאפשרויות האמיתיות שלנו 
(ולוותר למשל, על הפקת סרט הפתקאות עתיר אפקטים בתקציב של חמישים מליון דולר שיופץ ברחבי ארה”ב), אולם הרמה הגבוהה של המחשבה והיצירתיות, הראש הפתוח והרצון הטוב, של כל הילדים מחפים, על האמצעים הדלים, שבידנו, ואנחנו לומדים, עם הזמן, איך לעבוד במדיום יקר כל כך באפס אמצעים.

בפעימה הקודמת עבדנו על כמה תרגילים קומיים בשביל לקבל “טעם” של צילומים, ראינו קטעי סרטים בעין ביקורתית ולמדנו את מושגי היסוד בעשייה הקולנועית. בימים אלו כמה ילדים עובדים במשותף על תסריט מבטיח שאורכו יהיה שבע-שמונה דקות. בזמן הקרוב נתחיל לתכנן איך מצלמים אותו,
ואינשאללה – עד סוף השנה יהיה בידנו סרט גמור!
   
אפרופו אפס אמצעים: אנחנו צריכים מחשב לעריכה!!
אם למישהו מקרוביכם יש מחשב תקין שלא משתמשים בו בבקשה תביאו אותו, ואני כבר אתקין עליו תוכנות מתאימות.

אני חייבת לציין שבכל פעם שאני באה ללמד, אני שמחה יותר ויותר על שבני תמוז נמצא ולומד במיתר:
האווירה נהדרת, הצוות קשוב ואוהב, והילדים… אין עליהם… פשוט מקסימים.

טל שפי

To Top