שיטת אלבאום – איילת נתן

מהי שיטת אלבאום?

מאת : איילת נתן

אני סטודנטית שנה רביעית במכללת אלבאום, מטפלת בילדים ומבוגרים בשיטה ומעבירה במיתר סדנה במשחקי גוף, שמבוססת על עקרונות השיטה.
 
הייתי רוצה לספר לכם קצת על שיטת אלבאום:
 
אלבאום (קרויה על שם ממציא השיטה – משה אלבאום) היא שיטת טיפול הוליסטית – טיפול בארבעה היבטים, או רבדים – רובד גופני, רובד רגשי, רובד חשיבתי (קוגניטיבי) ורובד אנרגטי, כאשר המטרה היא להגיע, ע”י טיפול, למקסימום יכולת בכל אחד מהרבדים (או במילים אחרות, להגיע לפוטנציאל המולד שלי בכל אחד מהרבדים), ולאזן בין ארבעת הרבדים – משום שכל אחד הרבדים בנויים זה על זה ומשפיעים אחד על השני.
 
אוכלוסיית היעד של הטיפול שלנו באלבאום היא ילדים, שסובלים בעיקר מבעיות של קשב וריכוז והיפראקטביות (ADHD ו- ADD), סרבול מוטורי, DCD וכו’,ומבוגרים – שסובלים ממגוון בעיות, החל מאוכלוסיות נזקקות כמו נגמלים מסמים ונשים מוכות, אנשים שסובלים מחרדת נהיגה, אנשים בגיל השלישי – וכל מי שרוצה פשוט לשפר את התפקוד היומיומי שלו – בכל הרמות. אצל רובנו התפקוד גופני, הנפשי, החשיבתי והאנרגטי לא תקינים, לא מאוזנים, לא נמצאים ברמה מקסימלית – וזה מפריע לתפקוד היומיומי שלנו – כאנשים שחיים בעולם, בתוך חברה, בתוך עצמנו.
 
אנחנו מאמינים, שהרובד הגופני הוא הבסיס שלי, כאדם – הוא המיכל שמכיל את הרבדים האחרים שקיימים בתוכי, וליקוי בתפקוד הגופני מביא להשקעת אנרגיה רבה ומיותרת, שבאה על חשבון ההתפתחות בכל הרבדים. לכן הטיפול מתמקד בעבודה גופנית – ע”י תנועה – תרגילים של השיטה, שמבוססים על שיטות שונות, ביניהן שיטות של אומנויות לחימה – עובדים על מוטוריקה גסה – יציבה נכונה, גמישות, בידול איברים, הצלבה וקואורדינציה מורכבת, עובדים על מערכות גופניות שונות כמו שיווי משקל, התחושה של הגוף את עצמו במרחב (פרופריוצפטיבה), התמצאות במרחב וראיה מרחבית, עובדים על מוטוריקה עדינה, על וויסות חושי (מערכת החושים של הגוף – ראיה, שמיעה, ריח, טעם ומגע. אצל אנשים רבים קיים חוסר וויסות של האינפורמציה הזו- היפר = יותר מידי, או היפו = פחות מידי).
לבסוף נעבוד על נשימה נכונה ומודעת (כשיש קושי גופני נעצרת הנשימה – נשימה מודעת עוזרת לשחרר את הקושי הגופני).
בנוסף לתנועה אנו מטפלים בטכניקות של עיסוי – שנועד לשחרר שרירים תפוסים שעשויים להפריע לנו בתפקוד הגופני היומיומי, ומתוך אמונה שמגע הוא צורך – וחסך במגע יכול להוביל לבעיות שונות, בכל הרבדים
To Top